С диабет по време на пътуване

Този раздел предоставя подробни насоки за управление на диабета при пътуване с различни средства, включително как да се справите с проверката за сигурност с медицински материали, да коригирате инсулина при промени в часовите зони и да поддържате правилен график на хранене по време на пътуване.

 

Бързи връзки

Летене

Първо, посетете уебсайта на вашата авиокомпания или друг оператор, за да прегледате специфичните им указания за пасажери с диабет, тъй като може да се наложи да попълните определени формуляри преди пътуването си.

Етикетиране

Важно е винаги да носите инсулина и другите принадлежности за диабет със себе си. Уверете се, че всички ваши лекарства са правилно етикетирани с вашето име и данните на производителя. Винаги следвайте инструкциите на лекаря си, както са посочени в пътния ви сертификат, както и указанията от производителя, изписани на опаковката на вашите консумативи. Когато минавате през проверката за сигурност, най-добре е да представите този документ директно на служителите по сигурността и да ги информирате, че имате диабет.

Проверка

За да избегнете ненужни дискусии или недоразумения относно това, че устройствата за диабет се считат за "опасни" в летищната сигурност, полезно е да информирате служителите по сигурността предварително, че носите медицински материали. Освен това добра идея е да пристигнете по-рано от препоръчваното време, тъй като проверките за сигурност, включващи инсулин и спринцовки, може да отнемат няколко допълнителни минути.1

 

По време на пътуване със самолет ви е разрешено да носите течности като инсулин, сок или гелове за лечение на хипогликемия, дори в количества, надвишаващи 100 мл. Уверете се, че тези артикули са лесно достъпни и информирайте служителите по сигурността по време на проверката. Спринцовки и игли също са разрешени в ръчния ви багаж, при условие че носите инжекционното лекарство (например инсулин) със себе си.

Всички лекарства, включително инжекционни като инсулин, трябва да бъдат придружени от писмо за медицински допуск, предоставено от вашия лекар.

Коригиране на инсулина при промени в часовите зони

  • Планирайте разговор с вашия лекар или консултант по диабет преди да коригирате графика или дозировката на лекарствата си.
  • В зависимост от това дали пътувате на изток или запад, дължината на пътния ви ден може да варира, което може да повлияе на дозировката ви инсулин.
  • Ако пресичате часови зони, важно е да прегледате графика си за хранене и инсулин с вашия лекар или обучител по диабет.2
 

По време на полета: Сън и хранения

Ако планирате да спите по време на полета си, уверете се, че не пропускате часовете за хранене или за лекарства. За да помогнете на себе си, задайте аларма на телефона си или друго устройство, или помолете екипажа на авиокомпанията да ви помогне да спазвате графика.

Преди полета си се уверете, че сте проверили с авиокомпанията си и ги информирайте, ако се нуждаете от специални ястия, приспособени за хора с диабет. Също така е добра идея да носите една или две допълнителни закуски, заедно с инсулин, в случай че не можете точно да преброите въглехидратите в непознато ястие, което може да доведе до хипо- или хипергликемия. Когато пътувате през часови зони, имайте предвид, че храненията ще се сервират в различни часове от обичайните, което може да наруши редовния ви график за хранене. Опитайте се да коригирате лекарствата си съответно и намерете най-добрия начин да управлявате тези промени предварително.

Пристигане в дестинацията и промяна на времето

Ако използвате инсулин и изпитвате смущение от смяната на часовите зони, от решаващо значение е да проверите нивата на кръвната си захар веднага щом пристигнете. Разликата във времето може да ви остави усещане за силна умора или необичайна бдителност, което може да затрудни разпознаването дали глюкозата ви е твърде висока или твърде ниска. Останете внимателни към това и наблюдавайте кръвната си захар по-често през този период на приспособяване.

 

Пътуване с кола и лодка

Ето някои общи съвети при пътуване по суша.

  • Когато пътувате с кола, от съществено значение е редовно да наблюдавате нивата на кръвната си захар, за да се уверите, че остават в безопасен диапазон. Предлагаме ви да правите почивки, за да проверявате кръвната си глюкоза приблизително на всеки два часа, тъй като това може да ви помогне да следите всички колебания и да избегнете потенциални усложнения по време на пътуването си.
  • Дръжте решението си за хипогликемия на достъпно място в колата, за да можете да го достигнете бързо, ако е необходимо. Не забравяйте да носите лекарствата, храната и закуските си и се уверете, че ги взимате в подходящите часове. Задаването на напомняния в телефона ви може да ви помогне да спазвате графика.
  • Ако изпитате хипогликемия, не карайте поне 45 минути след като нивата на кръвната ви захар се върнат към нормални. Не забравяйте да планирате предварително за всички потенциални ситуации, като задръствания или проблеми с колата.
  • Вземете повече храна и питие със себе си, отколкото може да се нуждаете.
 

Лодка/Круизен кораб:

  • Ако сте склонни към морска болест, от съществено значение е да имате някои бързодействащи въглехидрати в течна форма на разположение, заедно с обичайното си лекарство за морска болест. Преди пътуването си проучете потенциалните ефекти от морската болест, като дехидратация и колебания на кръвната захар, и разговаряйте с лекаря си за насоки.
  • Когато планирате круиз, поискайте менюто предварително, за да можете да го прегледате. Добра идея е да обсъдите възможностите си с диетолога си предварително и да планирате храненията си съответно.
 

Туризъм

Туризмът сам не се препоръчва. Ако обаче изберете да го правите, обмислете тези съвети:

  • Не забравяйте да информирате някого за вашия маршрут и очакваното време за връщане. Поддържайте редовен контакт, за да помогнете на другите да ви намерят, ако възникнат проблеми.
  • По-високите надморски височини могат да повлияят на нивата на кръвната ви глюкоза и материалите, които носите! Имайте предвид, че туризмът изисква много енергия, затова не забравяйте да опаковате много храна и питие за пътуването си.
  • Винаги носете комплекта си за първа помощ със себе си.
 

Информацията, предоставена на този уебсайт, не е заместител на професионални медицински съвети. Моля, консултирайте се с вашия здравен специалист за персонализирани съвети, съобразени с вашите специфични нужди и здравословно състояние.

Ние не одобряваме или контролираме съдържанието на уебсайтове на трети страни. Въпреки че се стремим да предоставим точна и полезна информация, не носим отговорност за съдържанието, точността или надеждността на външни сайтове. Моля, прегледайте условията и политиките за поверителност на всички уебсайтове на трети страни, които посещавате.

Източници:

1. IDF. Travelling and Diabetes. Published December 21, 2020. Accessed Mach 24, 2025. Available from: https://idf.org/europe/media/uploads/sites/2/2023/06/AwarenessPaper-DiabetesAndTravelling-21Dec2020_compressed.pdf

2. Diabetes Canada. Air travel. Accessed Mach 24, 2025. Available from: https://www.diabetes.ca/learn-about-diabetes/your-rights/air-travel